Hinduizm

sametuzun
Mesajlar: 507
Kayıt: Prş Haz 09, 2016 12:48 am

Hinduizm

Mesajgönderen sametuzun » Prş Haz 16, 2016 4:00 pm

HİNDUİZM
Hinduculuğun İslam Budacılık ya da Hıristiyanlık gibi belirli bir kurucusu yoktur.Hindistan tarihiyle birlikte başlar. Hinduculuğun Ortodoksluğu saptayan belirli bir yetke de yoktur. Vedalar gibi bazı kutsal metinlerin ve brahmanatman kavramı karma ve samsara yasası ve yeniden doğuş çevriminden son kurtuluş gibi birkaç öğretisel amaç dışında ruhsal üstatlar tarafından kendilerine özgü biçimde yorumlandı ve öğretildi. Hinduculuk belirli bir din değil yaşamın temellerini oluşturan gerçeğe getirilen farklı yaklaşımların bir bütünüdür. Hindu dinsel söz dağarcığında ‘Hinduculuk’ terimi yer almaz, dinsel gelenekleri belirtmek için bunun yerine sanat_d harma ya da ‘başlangıcı olmayan kozmik ve evrensel yasa’ deyimi kullanılır.

BUDİZM
Buddha tarafından kurulan din felsefe. Buddhacılık Hindistan’ın kuzey-doğu’sunda i.ö ıv yy’ın dinsel kuşku,arayış ve çalkantı ortamında, Brahmancılığın bazı dini uygulamalarında bir tepki olarak doğdu. Aynı dönemde başka dinsel öğretilerde ortaya çıktı. Bunlar arasında özellikle yazgının önemini vurgulayan acivikaların ve ruhu maddeden kurtarma gerekliliği üstünde duran çileci canilerin dinleri önemlidir. Ruh ve madde ikiliği üstünde duran samkhaya mezhebiyse daha o dönemde Hint düşüncesini etkilemeye başlamıştı. Tefekkür çevresinde yer alan yoga ise ruhaniliğin en yaygın biçimiydi. Buddha kendisini görmeye gelen herkese yasayı Sanskritçe değil kendi yerel dilleriyle öğretiyordu. Ona mal edilen ve ‘duyduğuma göre’ başlangıç cümlesiyle kulaktan kulağa nakledilen öğretisinden şu 4 soylu gerçeğe varılır;
1)İnsan varlığı acıdır
2)Bu acı kaynağı arzudur
3)Ve ancak arzuyu yenmekle acının üstesinden gelinebilir
4)Arzuyu yenmek içinde sekiz aşamalı yolu izlemek gerekir bunlar:doğru karar,doğru gerçek ve iyi söz,doğru davranış,doğru iş,doğru çaba,doğru bellek yada dikkat temaşa.

MANİHEİZM
1)Din Maniciler’in iki eşit ve karşıt iyilik ve kötülük ilkesinin birlikte var olmasına dayanan öğretisi.
2)Her şeyi biri tamamen benimsenen ve öteki ayrım gözetmeden reddedilen iki parçaya ayıran görüş.
Daha Mani’nin sağlığında Manicilik Sasani İmparatorluğu’nun çeşitli yörelerinde benimsendi. Sonraları baskıyla karşılaştıysa da özellikle Orta Asya’da yayıldı. Mısır üzerinden kuzey Afrika İspanya ve Fransa’ya da sıçradı. Ancak Avrupa’daki ömrü VI yy’a kadar sürebildi. Manicilik inancında madde ve ruhu temel alan bir ikicilik savunulur. Buna göre ruh tümüyle iyi madde tümüyle kötüdür. İyilik ve kötülük birbirinden ayrı birbirinin tam karşıtı iki ülkedir. İyilik aydınlık kötülük karanlıktır. İki ülke arasında bitmeyen bir kavga vardır. Bedensel tutkular,şehvet,açgözlülük,kin vb.. şeytani unsurların kaynağıdır. İnsanlar takvim kullanırlar. Bügü Kağan’ın maniciliği nasıl benimsediğini an... - Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.

“Felsefe (ödev)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir