Teröristlerin yaktığı okullardan TEOG birincileri çıktı

sametuzun
Mesajlar: 507
Kayıt: Prş Haz 09, 2016 12:48 am

Teröristlerin yaktığı okullardan TEOG birincileri çıktı

Mesajgönderen sametuzun » Pzr Haz 19, 2016 6:20 pm

Resim

Şırnak'ın İdil ilçesinde PKK'lı teröristlerce yakılan Veysel Karani, Cumhuriyet ve Bener Cordan ortaokulları öğrencileri,TEOG ikinci dönem sınavında büyük başarı sağladı.
Şırnak'ın İdil ilçesinde PKK'lı teröristlerce yakılan Veysel Karani, Cumhuriyet ve Bener Cordan ortaokulları öğrencileri, Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş(TEOG) ikinci dönemsınavında büyük başarı sağladı.

Teröristlerin yakalanması, patlayıcılarla tuzaklanan çukurların kapatılması, barikatların kaldırılması, halkın can ve mal güvenliğinin sağlanması için 18 Şubat'ta sokağa çıkma yasağı ilan edilen İdil ilçesinde, Türk Silahlı Kuvvetleri ve emniyet unsurlarınca başlatılan "Şehit Özel Harekat Polisi Ersin Yıldırım Operasyonu" 43 gün sonra 31 Mart'ta başarıyla sonuçlandırıldı.

PKK'lı teröristler, operasyonlar öncesinde ilçede öğrenci ve öğretmenleri sürekli tehdit ederek, okulları boşaltarak ateşe vermesi üzerine Cumhuriyet, Veysel Karani ve Bener Cordan Ortaokulu öğrencilerine Milli Eğitim Bakanlığınca Batman ve Mardin'de pansiyonlu okullarda telafi eğitimleri verildi.

Bu okullarda eğitim alan öğrenciler, terör saldırılarına rağmen TEOG ikinci dönem sınavında başarılı oldu. Öğrencilerden biri, Türkiye birincileri arasında yer alırken, bazıları da ikinci ve üçüncü olarak ilçenin gururu oldu.

Öğrenciler mutlu

TEOG sınavında 120 soruya doğru cevap vererek TEOG şampiyonları arasında yer alan Veysel Karani Ortaokul 8. sınıf öğrencisi Yunus Özel, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çok zor süreçlerden geçtiklerini, başarısını Milli Eğitim Bakanlığının sağladığı telafi eğitimi sayesinde gerçekleştirdiğini söyledi.

Özel, telafi eğitiminin kendileri için çok önemli olduğunu belirterek, ''Okulumuzun terör olaylarından dolayı kapalı olması bizi üzdü. Gece gündüz telafi eğitimlerinde bizim üzerimize titreyen hocalarımız, başarımızda büyük bir pay sahibidirler. Hocalarımıza verdikleri destekler için teşekkür ediyorum." ifadelerini kullandı.

Terör eğitime engel olamadı

İl Mili Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, Öğrencileri Mardin ve Batman'da pansiyonlu okullara gönderdiklerini ifade ederek, şu değerlendirmede bulundu:

"Bir kriz vardı ortada, ama biz bu krizi fırsata çevirmeyi bildik. Öğrencilerimizin eksik kalan eğitimlerini telafi ettik. Öğrencilerimizi haftada 6 gün günde 8 saat hızlandırılmış eğitime tabi tuttuk. Bugün bu sonuçlar bizi gayet memnun ediyor. Katkılarından dolayı Milli Eğitim Bakanı ve Valimize teşekkür ediyoruz. Şırnak genelinde 7 bin 632 öğrenci çevre illerde hızlandırılmış telafi eğitimlerine katıldı. 10 bin öğrenci hafta sonları telafi eğitim görmeye devam ediyor.''

"Öğrenciler çukur ve barikatların içinden alındı"

İdil ve Cizre ilçelerindeki telafi eğitimlerinin koordinatörlüğünü yürüten İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirin Arslan, "Öğrencileri çukur ve barikatların içinden alıp eğitime götürdüklerini söyleyerek, şu ifadelere yer verdi:

"Sokaklarda çukurların kazılması ve patlayıcıların döşenmesine rağmen öğretmenlerimiz büyük bir cesaretle, azimle okullarına eğitimlerine devam ettiler. Tabii ki bu durum örgütün zoruna gitti. Çocuklarımızı okula göndermemiz konusunda tehditler almaya başladık ve okullarımız yakıldı. Bakanlığımız bu sıkıntılı süreci görerek telafi eğitimlerle sıkıntıları minimize etti. Midyat ve Batman'daki telafi eğitimleri TEOG'ta öğrencilerin başarılılarına yansıyınca bu eğitimlerin yararlı geçtiğini görebiliyoruz. İdil'de bin 500 öğrenci telafi eğitimi aldı."

“Eğitim Haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir