DGS Sınavı ne zaman

sametuzun
Mesajlar: 507
Kayıt: Prş Haz 09, 2016 12:48 am

DGS Sınavı ne zaman

Mesajgönderen sametuzun » Pzr Haz 19, 2016 6:13 pm

Resim

ÖSYM tarafından gerçekleştirilen meslek yüksekokulları ile açıköğretim önlisans programları mezunlarının yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına geçişi için gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuru süresi uzatıldı. İşte 2016 DGS başvuru süresi...
Meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları için gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuruları 31 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında alınmıştı. ÖSYM 2016 DGS başvuru süresini uzattı. DGS başvuruları ne zaman bitecek? İşte detaylar...

2016 DGS BAŞVURULARI NE ZAMAN BİTİYOR?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin lisans programlarına dikey geçiş yapmaları için gerçekleştirilen Dikey Geçiş Sınavı (DGS) başvuru süresi uzatıldı. 31 Mayıs- 13 Haziran tarihinde son bulan başvuruların 14 - 20 Haziran arasında uzatıldığı duyuruldu.

2016-DGS BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

Sınava girmek isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday Başvuru Formuna, başvuru süresi içinde ÖSYM'nin http://www.osym.gov.tr internet adresinden ulaşabilirler. Başvurular, 31 Mayıs-13 Haziran 2016 tarihlerinde elektronik ortamda alınacaktır.

Adaylar, başvuru işlemini yaptıktan sonra sınav ücretini yatırarak başvurularını tamamlayacaklardır.

2016-DGS BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Adaylar, sınav ücretini 2016-DGS Kılavuzunun son sayfasında belirtilen bankalardan birine veya ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile başvuru süresi içinde yatıracaklardır.

Sınav ücreti ödeme işlemleri 14 Haziran 2016 tarihinde, bankadan ödeme yapacak olan adaylar için mesai saati bitiminde; ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "ÖDEMELER" alanından kredi kartı/banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar için saat 23.59'da sona erecektir.

SINAV ÜCRETİ: 80,00 TL

BAŞVURU HİZMETİ ÜCRETİ: 3,00 TL

SINAV ÜCRETİNİN YATIRILACAĞI BANKALAR

*Akbank'ın tüm şubeleri, ATM veinternetbankacılığı (KKTC'den başvuracak adaylar hariç)

*Kuveyt Türk Katılım Bankası'nın tüm şubeleri veinternetbankacılığı (KKTC'den başvuracakadaylar hariç)

*Türk Ekonomi Bankası'nın tüm şubeleri ve internetbankacılığı

*Halkbank ATM,internetbankacılığı ve şubeler

*Ziraat Bankası sadeceinternetbankacılığı ve mobil bankacılık (Şubelerden ve ATM'denücret yatırılmaz.)

DGS'YE KİMLER GİREBİLİR?

Meslek yüksekokulları ve açıköğretim önlisans programlarından mezun olanlar DGS'ye girebilir. Sınavın yapıldığı yıl son sınıfta olup da staj dışındaki mezuniyet şartlarını yerine getirmiş olan adayların da başvuru hakkı var. KKTC meslek yüksekokullarının son sınıf öğrencileri ve mezunları ile aynı koşullarda yurtdışından mezun olup denkliği kabul edilen adaylar da DGS'ye başvurabilir. Gerek merkezi yerleştirme gerekse özel yetenek sınavıyla öğrenci alan meslek yüksekokulu son sınıf öğrencileri ve mezunları da eğer alanlarında lisans programı yapmak istiyorsa DGS'ye başvurmak zorunda.

DGS PUANININ HESAPLANMASI

Adayların testlerden almış olduğu puanlardan hesaplanan sayısal ve sözel standart puanlar ve ön lisans başarı puanları (ÖBP) kullanılarak adayların yerleştirmede esas alınabilecek DGS puanları hesaplanacaktır.

DGS puanını oluşturacak olan sayısal ve sözel standart puanlar ile Ön Lisans Başarı Puanının ağırlıklarını belirleyen katsayılar 2016-DGS Kılavuzunda yer alan Tablo-A'da belirtilmiştir. Her aday için puanlar, tablodaki katsayılar ile çarpılarak toplanacak ve bulunacak toplam, adayın ilgili DGS puanını oluşturacaktır.

İhtiyaç Akademi
Mesajlar: 1
Kayıt: Prş Tem 14, 2016 5:35 pm

Re: DGS Sınavı ne zaman

Mesajgönderen İhtiyaç Akademi » Prş Tem 14, 2016 5:54 pm

Yalova İhtiyaç Akademi DGS Eğitimi

Açık Öğretim Fakültelerinden veya meslek yüksek okullarından 2 yıllık diploma ile mezun olmuş öğrencilerin lisans programlarına geçiş yapmalarını sağlayan bir sistemdir. Sayısal ve sözel sorulardan oluşur ve 180 dk süresi vardır. Çoğu öğrencinin başvurduğu bir yol olan DGS sınavı faydalı bir şekilde hazırlananlar için oldukça faydalıdır. Yalnız sağlam ve düzenli bir hazırlık dönemi gerekir. Çünkü DGS sınavının amacı öğrencinin bilgisini ölçmek değil zamanla yarıştırmaktır. Bu yüzden kendinizi Yalova İhtiyaç Akademi’nin uzman eğitimcilerine emanet edebilirsiniz. Sınav sistemiyle paralel giden deneme sınavları ve birebir etüt imkanları ile Yalova İhtiyaç Akademi sizin hazırlık döneminizde en büyük yardımcınız olacaktır.


“Eğitim Haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir