Android 7: Çıkış tarihi ve en son haberler

admin
Site Admin
Mesajlar: 28
Kayıt: Çrş Haz 08, 2016 11:39 pm

Android 7: Çıkış tarihi ve en son haberler

Mesajgönderen admin » Prş Haz 30, 2016 7:59 pm

Android N hakkında ne biliyoruz; ne beklemeliyiz? Hepsi, bu yazıda..

Google, her sene Android'in yeni bir sürümünü piyasaya sürüyor. 2016'da ortaya çıkacak olan yeni Android sürümü ise Android N olacak.

Android N 7.0'ın hangi yeniliklerle geleceği henüz bilinmiyor. Hatta yeni sürüm numarası 7.0 bile olmayabilir. Google'ın Android 4.0'ın ardından Android 4.1, 4.2, 4.3 Jelly Bean ve 4.4 KitKat güncellemelerini sunduğunu hatırlıyoruz. Android 5.0 Lollipop'un ardından Android 6.0 Marshmallow çıkmıştı ancak Google her an eski düzene geçebilir.

Özetle

Android N nedir? Google'ın bir sonraki mobil işletim sistemi; Android 7.

Ne zaman çıkacak? Mayıs'ta ortaya çıkabilir ancak Ekim'den önce kullanıma sunulmayacak.

Ücreti ne kadar olacak? Ücretsiz.

Size de gelecek mi? Ne zaman gelecek? Sahip olduğunuz telefon veya tablete göre değişiyor.

Çıkış tarihi

Android N için henüz resmi bir çıkış tarihi bulunmadığından, Google'ın önceki yazılım etkinliklerine bakıyoruz. Android Marshmallow, geçen sene Mayıs ayının sonundaki Google IO 2015'te tanıtılmıştı. Bu yüzden Android 7.0'ın Google IO 2016'da tanıtılması bekleniyor. Etkinlik, 18-20 Mayıs 2016'da yapılacak.

Yeni sürümün tanıtımıyla cihazlara sunulması arasında genellikle birkaç aylık süre bulunuyor. Bu yüzden Android N'nin Ekim'den önce cihazlara ulaşması beklenmiyor. Ekim'de ise muhtemelen sadece Nexus marka telefon ve tabletler güncellemeyi yükleyebilecek.

Nexus dışındaki cihazları kullanan çoğumuz ise muhtemelen aylarca beklemek zorunda kalacak.

Hangi telefonlara gelecek?

Yeni bir amiral gemisi telefonunuz varsa şanslısınız. Birçok üretici, 2 yıldan eski olmayan telefonunun yazılımını güncellemek istiyor. Ancak daha eski bir cihazınız varsa biraz beklemeniz gerekebilir. Android Marshmallow'a baktığımızda bazı telefonların halen güncellenmediğini görüyoruz.

Android 7 haberleri ve dedikoduları

Android N güncellemesi hakkında bugüne kadar öğrendiklerimizin sayısı oldukça kısıtlı. Geleceğini bildiğimiz tek özellik, tabletlere yönelik ekranı bölebilme işlevi.

Android ve Chrome UX direktörü Glen Murphy, bir Reddit AMA oturumunda çoklu ekran desteğinin geleceğini doğrulamış, "bu form faktörüne sahip Android'lere bir dizi geliştirme sunmak için çok çalışıyoruz" demişti.

Tüketici donanımı direktörü Andrew Bowers ise şunları eklemişti: "şu an N ile ilgili birçok şey üzerinde çalışıyoruz. Elbette bilmenizi isterdik. Ancak hepsini söyleseydik N sizi şaşırtmayacaktı. Ekran bölme işlevi yolda!"

Android Police'in görme şansı bulduğu Android N yapısında ise tüm ekranı kaplayabilen yeni uyarılar bulunuyor ve uyarılarda metnin iki satır yerine üç satır gösterildiği anlaşılıyordu.

Menüdeki yeni Hızlı Ayarlar satırı ise Uçak Modu, pil tasarrufu modu ve fenere daha hızlı ulaşmanıza izin veriyor. Görüntülerden Android 7'de iki Hızlı Ayarlar sayfası oluşturabileceğimiz, az kullandığımız ayarları ayrı bir sayfaya yerleştirebileceğimiz de anlaşılıyor.

Bu görüntülerin resmi ekran görüntülerini elinde bulundurmayan Android Police tarafından tekrar çizildiğini ve çıkış tarihine kadar değişikliklerin olabileceğini hatırlamakta fayda var.

Bunlar dışında Android 7 hakkında bildiklerimiz şimdilik oldukça kısıtlı.

“Teknoloji Haberleri” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir