3D Animasyon ve Tasarım Programları

sametuzun

3D Animasyon ve Tasarım Programları

Mesajgönderen sametuzun » Pzr Haz 12, 2016 11:30 pm

Ana Akım 3D Animasyon ve Tasarım Programları

Bu programları özenle seçtim ve en kullanışlı olandan başlayarak sıraladım. Dünya ZBrush öğrenedursun bizim inşaat ve mühendislik merkezli piyasamızda neler yapabiliriz ona bakalım. Aşağıdaki ilk üç program hem dünyada oturmuş hem de ülkemizde geleceği olan programlar, ayrıca eğitim için kaynak bulmak da kolay.

Not: Bu arada After Effects ve Nuke gibi kurgu (composing) programları olmadan animasyonuzu derleyip toparlayamazsınız. Her şey tek yazılımla bitmiyor. Hatta işin tadını veren o kurgu programları haberiniz olsun.

1. 3Ds Max
Aile: Autodesk
Kullanım Alanı: Genel Modelleme, Animasyon, Riging (iskeletleştirme), Mimari, İnşaat, Oyun Sektörü, ıvır zıvır. Ama eskidi artık bu yazılım ya. Devri kapanmak üzere.
Özellikleri: Bol Plug-in (Eklenti) desteği, bol yardımcı Türkçe kaynak, Mental Render, IP (Net) Render, Program sürümleri için ayrıntılı özellik karşılaştıma sayfası.

Resim

Halk arasında Max diye anılan 3Ds Max, başlangıç için çok sağlam bir program. Örneğin, yukarıdaki animasyonu hazırlamak iki dakikamı aldı, (gif yapıp buraya koymak ise iki saat, gifleri optimum web formatına sokmak problemli olabiliyor). Max’in kendi render’ı var ama kaliteli render için gereken vRay bilgisini de heybenize eklediniz mi piyasada kolaylıkla iş bulacağınızı düşünüyorum. Biz kursa giderken aşağıdaki Bruce Branit’in yaptığı “World Builder” kısa filmini izleyip gaza gelirdik. Gelecekte insanların 3Ds Max içine girip tasarım yapmaya başlaması an meselesi. O gün tasarım daha kolay olacak. Bekleyelim görelim.

2. Maya
Aile: Autodesk
Kullanım Alanı: Günümüzün en popüler 3D animasyon programı. Karakter Modelleme, Animasyon, Rigging, Film Efekt, Reklam Sektörü
Özellikleri: Script (kod desteği), bol renklendirme ve animasyon seçenekleri, fizik kurallarına uygun rigging (iskeletleştirme), Mac ve Linux platformları için sürümleri var.

Maya için Max’in animasyon için evrimleşmiş versiyonu diyebiliriz. Piyasada iş ilanlarına baktığınızda 10 tane Max bilen aranıyorsa bunlar içinden 2 tanesi Maya bilen arıyordur. Onlar da inşaat firması değil reklamcılık veya oyun firmasıdır ve %90 İstanbul firmalarıdır. Bu istatistik ülkemizdeki animasyonculuk durumu ve haritası hakkında fikir veriyor: İstanbul’da yaşayan yetenekli bir bebe daha avantajlı.

3. Cinema 4D
Firma: Maxon
Kullanım Alanı: Motion graphics (yani film dünyası için), organik modellemelerde yetersiz, burada Maya’nın yardımı gerekiyor. Ama filmcilikte lider.
Özellikleri: After Effects ile Cineware özelliği sayesinde tam uyumlu. Mac bilgisayarlar için de sürümü var.

Kısaca C4D, sade arayüzü sayesinde başlangıç için uygun bir program. Adından da anlaşılacağı gibi sinema (motion picture) endüstrisinde popüler fakat ülkemizde kullanılsa da bunu bilen adamı arayan iş ilanları göremezsiniz. Bunun iki nedeni olabilir: Ya Basit bir program diyip Maya veya Max bilen kolayca adapte olabilir diye önemsemiyorlar ya da işi bilen hemen kapılıyor. Anlayacağınız piyasası belirsiz, fakat kullanan arkadaşlar var, gördüm. Örnek aşağıdaki reklam videosu:

4. Blender
Firma: Blender Foundation
Kullanım Alanı: Blender yeni yeni keşfediliyor, benim gördüğüm başlıca alanı mobil oyun piyasası. Çünkü orada pipeline’a dahil olma sıkıntısı yok.
Özellikleri: En büyük özelliği açık kaynak kodlu olması, bu da ücretsiz demek oluyor. Diğer programlarla yapabileceğiniz her şeyi Blender ile yapmanız mümkün. Son bir kaç yıl içinde Blender, geriden gelip yukarıda saydığım üç büyük abisine kafa tutacak duruma geldi.

Blender sevgisi gittikçe artıyor ancak işverenlerin de pipeline’a dahil etmesi için biraz daha zamana ihtiyaç var gibi görünüyor.

“3D Tasarım” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir