ANDROİD OYUN YAPMA

sametuzun
Mesajlar: 507
Kayıt: Prş Haz 09, 2016 12:48 am

ANDROİD OYUN YAPMA

Mesajgönderen sametuzun » Cmt Haz 11, 2016 2:08 am

Resim

Android oyun yapma

Android platforumuna oyun yapmak isteyen bir çok kişi vardır. Fakat Türkiye’ de bununla ilgili yeterli kadar kaynak olmadığı için, ileride çok iyi yerelere gelebilecek geliştiriciler, daha başlamadan bu işten vazgeçiyor. Bizde bunun için bloğumuz üzerinden 9 kişilik bir ekiple beraber sizlere sıfırdan android oyun yapmayı anlatacağız. Bunun için öncelikle ön bilgi vermek istedim.

Android oyun yapma programları

Android oyunlar bir çok platformda yapılabilir. Ama belli başlı kullanılan platformlar,

-Adobe Flash

-Unity 3D

Neden bu 2 programı yazdım? Çünki android oyun platformunda en iyi grafikleri sağlayabileceğiniz 2 program. Ve bu programlarla yaptığınız oyunları direk Apk formatına çevirebilirsiniz. Buda Sizin için extradan başka programlarla uğraşarak kafanızın karışmasını önlemiş olur. Bu oyun programlarıyla ilgili detaylı bilgilere kendi sayfalarında analtıcam.


Android oyun yapmak için hangi programlama dilleri bilmek gerekir?

Bu sorumuzun cevabı ise çalışacağınız programa göre değişir. Eğer Unity ile android oyun yapacaksanız c# veya java bilmeniz gerekir. Adobe flash ile yapacaksanız Action Script 3 bilmeniz gerekir. Burda direk kod bilmeye geldik ama bu gözünüzü korkutmasın. Kodlama zor değildir, başlangıçta görünce biraz zor gibi gelir ama terimleri, mantıgını anladıkça çok zevkli bir iştir.

Android oyun yaparken görsellik konusu

Android oyun yaparken bizim için en önemli şey oyundaki grafiklerdir. Yani görselliktir. Hiç bir oyun oynayan kişi bu oyunun kodları ne kadarda güzelmiş demez. Çünki oyunun kodundan çok oyunun görselliğiyle ilgilenir. Bunun içinde azda olsa photoshop bilgimiz olması gerekiyor. Ayrıca Unity ile 3D oyun yaparken 3D modellerede ihtiyacımız olacak. Gerçi internette çok fazla 3D model bulabilir. Bu konuda sıkıntımız olacağını düşünmüyorum. Ama ilerleyen yazılarda 3D modelleme nasıl yapılırla ilgili bir video hazırlayıp koyabiliriz. Ön bilgimiz olur. Bunun yanında oyunumuzu flash ile yapıcaksak sadece Photoshop bilmemiz yeterli olur.

Android oyun yaparken ses konusu

Sessiz bir oyun düşünülemez. Sonuçta çok ufak bir oyun olsada bu oyunlar için click sesi bile konması lazım. Bunun için yine internetteki ücretsiz, telif hakkı olmayan siteleri kullanıcaz. Ama aynı zamanda siz kendi seslerinizide oluşturabilirsiniz. Bunun için yine piyasada bir çok ücretsiz ses efekti oluşturma programı bulunmakta. Bunlardanda ilerleyen konularda bahsedicem.

Android oyunlarınızı google play’de yayınlama

Sonuçta android oyunlarımızı yapıcaz ama bu oyunları kimse indirmedikten sonra sadece biz oynarsak bu işin hevesi kalmaz. Bunun içinde google play bize bir avantaj sunmuş. Ama google play de oyunlarımızı yayınlamak için öncelikle bir developer hesabı sahibi olmamız gerekir. Google play developer hesabı ücreti 25$ dır. Bu çok büyük bir rakam değil ama bazı genç arkadaşlarımıza büyük bir fiyat gibi gelebilir. Onlarda önümüzdeki 2 bayramda harçlıkalrını biriktirsinler :)


Android oyunlardan para kazanma

Google playde oyunumu yayınladım ama bana ne getirisi olacak derseniz onuda şöyle açıklayalım. Bir çok kişi google adsenseyi duymuştur. Web siteleri için googlenin reklam programıdır. Web siteleri bu reklamlar sayesinde para kazanmaktadır. Bunu google aynı şekilde android oyunlarada eklemiştir ama sadece ismi değişmiş ve Admob olmuştur. Zaten bir çoğumuz oyun oynarken reklamları görmüşüzdür. Bizde bu yaptığımız oyunlarla admob sayesinde para kazanıcaz. Bunun için detaylı bir yazıyı beraber yapacağımız bir oyun bitince yayınlıycam. Admob harici bir kaç reklam firması daha bulunmaktadır. Ama sonuçta bir developer hesabı satın alacağımız için admob kullanmamız daha mantıklı olacaktır.

Sıfırdan Android oyun yapma

Evet bu son kısımlada sitemizdeki ilk yazımı bitiriyorum. Bu site sayesinde beraberce sıfırdan oyunlar yapacağız. Bu oyunlarla ilgili gerekli dosya ve dökümanlara yine sitemiz üzerinden ücretsiz oalrak ulaşabileceksiniz. Şimdiden yeni üyelerimize hoşgeldiniz diyorum.

“Oyun Geliştirme” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir