Charlie'nin Çikolata Fabrikası

sametuzun
Mesajlar: 507
Kayıt: Prş Haz 09, 2016 12:48 am

Charlie'nin Çikolata Fabrikası

Mesajgönderen sametuzun » Cum Haz 17, 2016 9:44 pm

Charlie'nin Çikolata Fabrikası (İngilizce: Charlie and the Chocolate Factory), İngiliz yazar Roald Dahl tarafından yazılan 1964 yılı çocuk kitabı. Hikâye çikolatacı Willy Wonka'nın çikolata fabrikası içinde Küçük Charlie Bucket'ın maceralarını anlatıyor.

Charlie ve Çikolata Fabrikası ilk kez 1964 yılında Alfred A. Knopf, Inc. tarafından Amerika Birleşik Devletleri'nde, 1967 yılında George Allen & Unwin tarafından İngiltere 'de yayımlandı. Kitap iki büyük sinema filmine uyarlandı: Willy Wonka & the Chocolate Factory (1971), Charlie and the Chocolate Factory (2005). Kitabın devamı Charlie and the Great Glass Elevator, 1972 yılında Roald Dahl tarafından yazılmıştır. Roald Dahl serinin üçüncü bir kitabını yazmayı düşündü ama bitiremedi

Resim

Yazarı Roald Dahl
Orijinal ismi Charlie and the Chocolate Factory
Çevirmen Celal Üster
Ülke United Kingdom İngiltere
Özgün dili İngilizce
Türü Çocuk fantezi romanı
Yayınevi Alfred A. Knopf, Inc. (orijinal)
Puffin Books (günümüz)Anadilinde
basım tarihi 1964 (ABD)
Baskı (Ciltli, Karton Kapak)
ISBN ISBN 0-394-91011-7
OCLC 9318922
Sonraki eser Charlie and the Great Glass Elevator

Konu

Charlie Bucket, annesi, babası, iki ninesi ve iki dedesiyle büyük bir kentin bitiminde küçük bir tahta barakada yaşamaktadır. Charlie çikolataya bayılır ama alacak parası yoktur. Biriktirilen parayla yılda bir kez evlerine küçük bir çikolata girer. Bu büyük kentte, Charlie'lerin evinden bile görülen kocaman bir çikolata fabrikası vardır. Dünyanın en ünlü çikolatalarını üretir. Günlerden bir gün fabrikanın sahibi Bay Willy Wonka, imparatorluğunu devredeceği bir varis seçmek için yarışma düzenlediğini açıklar. Charlie'de adaylardan biridir.

“Çocuk Kitapları” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir