Google Niçin Daha Çok Tercih Ediliyor?

sametuzun
Mesajlar: 507
Kayıt: Prş Haz 09, 2016 12:48 am

Google Niçin Daha Çok Tercih Ediliyor?

Mesajgönderen sametuzun » Cum Tem 01, 2016 2:27 am

Son yıllarda bilişim dünyasında en çok tercih edilen arama motoru sağlayıcısı olmayı başaran Google firmasıdır. Günümüze kadar birçok arama motoru faaliyet göstermiştir. Google'dan öne Yahoo ve Internet Explorer en çok tercih edilen arama motorlarının başında gelmektedir. Google ilk çıktığı dönemlerde, öncesinde arama motorları ile alakalı sonuçları değilde kim daha çok ödeme yapıyorsa öncelikli olarak onun sunduğu bilgileri arama sonuçlarında gösteriyordu. Diğer taraftan Google aranılan etiketlere yani anahtar kelimelere göre değil içeriğe göre arama sonuçlarını gösteriyordu. Yani içeriğe güveniyordu. Fakat içerik sahipleri bu durumu kendi yazdıklarını öne çıkarmak için içerikte alakalı ya da alakasız bilgilere yer vererek yazının ön plana çıkması için kullanıyordu. Böylelikle Google'ın bu sistemi bir tür pazarlama yöntemine dönüşmüştü. Google bir süre sonra bu sistemden vazgeçerek yeni sistemler geliştirmeye çalıştı.
Daha sonra yeni bir sistem ortaya çıkaran Google firması, yeni bir değerlendirme algoritması geliştirdi. Bu sistemde, her bir internet sitesinin kaç farklı site tarafından bağlantı olarak verildiği raporladı. Bu uygulama aslında bir güven göstergesiydi. Yani güvenilen ve çok iyi tanılan sitelerin verdiği linkler Google'a referans olmuştu. Böylelikle bu sitelerin içeriğinin güvenilirliğini artırıyordu. Bu sistemle birlikte daha sağlıklı arama sonuçları karşımıza çıkıyordu. Bu yeni sistem ise Google AdWords adlı sistemle tamamlandı.


Google işte bu sistemi daha sonra kusursuz bir şekilde geliştirmeye devam etti. Burada şunu da söylemek gerekir. Google ilk arama motoru değildir. Yani ilk olmak her zaman başarılı olacağı anlamına gelmez. Google ise bunun en güçlü örneğidir

“Google” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir