Google Neden Sitelere Ceza Verir?

sametuzun
Mesajlar: 507
Kayıt: Prş Haz 09, 2016 12:48 am

Google Neden Sitelere Ceza Verir?

Mesajgönderen sametuzun » Cum Tem 01, 2016 2:26 am

Merhaba arkadaşlar,

Ünlü arama motoru google'ın cezaları ve nedenlerini aşağıda sizler için derledim;


Google cezaları ve nedenleri ile alakalı olarak bildiğimiz gibi çok önemli sorular var. Google arama motoru cezaları ve kurtulma yolları konusunda sektörde hizmet veren birçok farklı kişi olduğunu rahatlıkla söyleyebilmekteyiz. Peki gerçekten bu sıkıntıdan sizleri kurtarabiliyorlar mı? Bunu garanti etmek mümkün mü? Google arama motoru ile alakalı olarak hiçbir şeyi garanti etmek mümkün değildir. Arama motorları ile alakalı olarak aslında hiçbir konuda kesin konuşmak mümkün olmayacaktır. SEO maliyetli bir iştir ve bu nedenden dolayı insanların bedava bir yerlere gelme istekleri ortadan kaldırılmalıdır.


Bilinçsiz SEO yapmak, arama motorlarında web sitenizin çeşitli cezalar almasına neden olabilecektir. Bu cezalar sitenizin arama motorlarını aldatmaya yönelik davranışlarının ne tür olduğu ile doğrudan ilişkilidir. Tabi ki bu aşamada cezaları en iyi şekilde tanımak ve buna göre hareket etmek son derece önemli olacaktır. Arama motorları, daima içeriğinde barındıracakları kaliteli sitelerin arayışı içerisindedir. Buna aykırı davranan siteler ise ceza alırlar.


Google Cezaları ve Tanımları
Google cezaları ve tanımları ile ilgili olarak kafalarınızda birçok farklı soru işareti olabilir. Bu aşamada yapılması gereken en önemli şey web sitelerinizin geleceği ile alakalı olarak planlarınızı yaparken ceza riskini de göz önünde bulundurmak olacaktır. Google cezalarını tanımak gerekiyor. Bu cezaları tanımanız demek sizlere ilerleyen süreçte maksimum rahatlık ifade edecektir. Şimdi cezaları çok daha yakından başlıklar ve açıklamaları halinde inceleyerek fikir sahibi olalım.


Sandbox Cezası: Google sisteminin webmaster uygulamacıları arasında en çok dikkat çeken cezalarından birisidir. Bu ceza, aşağıda sunacağımız tüm cezaları içine alır. Siteye, içeriğe, domaine ya da bu gibi daha birçok farklı alanda verilen bir cezadır ve web siteniz kesinlikle arama motoru sıralarında gözükmez. Bu durumu düzeltmek için 6 ay ile 1 yıl beklemek zorundasınız ki verilen ceza kalksın. Sonrasında ise içeriği o kadar canlı tutacaksınız ki arama motorundan yeniden değerlendirme istemeniz gerekecektir.


Bomb Cezası: Arama motorunun en tehlikeli cezalarından birisidir. Sitelerin SPAM yapması ve HACKLİNK kasması gibi işlemler sonrasında verilen ceza yöntemlerinden birisidir. Bu ceza sonrasında ani hit kayıpları ve bununla dolaylı olarak arama sonuçlarında gerileme ya da tamamen ihrac edilme gibi sorunlar ile karşı karşıya kalabilmek mümkün olacaktır. Bu cezadan kurtulabilmek için detayları ilerleyen yazılarımızda sizlere sunacak ve fikir sahibi olmanızı sağlayacağız.


-30, -60, -90 Cezaları: Arama sonuçlarından ihrac edilmediğiniz bir ceza türüdür. Normal sıralamanızı aşırı bir şekilde kaybetmiş olabilir ve tüm arama sonuçlarında 30. sayfada bulunuyor olabilirsiniz. Bu durumda -30 cezası almış sayılırsınız ve kurtulması aslında en kolay cezalardan birisi olarak da nitelendirilebilir.
-900+ Cezası: Kelime bazlı olumsuzluk yaşayacağınız bir çeşit uyarı cezasıdır. Arama sonuçlarında yükseklerde çıktığınız herhangi bir sonuçta siteniz görünmez hale geldiyse -900+ cezası almış olma ihtimaliniz son derece yüksektir. Bu ceza, uyarı amaçlıdır ve sitenizi ilgili kurallara göre düzenlediğiniz takdirde kurtulabileceğiniz ceza türlerinden birisi olarak da dikkatleri çeker.


Kopya İçerik Cezası: Arama motorlarının en çok dikkat ettiği hususlardan birisi de web sitelerindeki içeriğin kopya olmamasıdır. Sitenin açılışından itibaren full kopya içerik ile doldurulmuş web siteleri elbette ki ceza alabilecektir. Bu aşamada sizlere yukarıda sunduğumuz cezalardan birçoğu uygulanabilir. Genel olarak belli başlı konuları ele aldığımızda Trustrank dediğimiz bir olay mevcuttur. Bu olay, web sitenizin içeriği ya da SEO puanı anlamına gelmektedir. İçeriğiniz kopya bir içerik ise bu aşamada ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Google cezaları içerisinde pek tercih edilmeyen bir ceza yöntemidir.


Cloaking Cezası: Belki de çok fazla duymadığınız Google cezalarından birisi olarak dikkatleri çeker. Tek amacı SEO yapmak olan web sitelerine verilen cezalar arasındadır. SEO uygulamalarının azı karar çoğu zarar mantığında olmasının en önemli sonuçlarından birisi olarak dikkatleri çeker. Çok fazla SEO yapmak da ceza almanıza sebebiyet verebilir.

“Google” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 1 misafir