Mars’ta Tridymite Maddesi Bulundu

admin
Site Admin
Mesajlar: 28
Kayıt: Çrş Haz 08, 2016 11:39 pm

Mars’ta Tridymite Maddesi Bulundu

Mesajgönderen admin » Prş Haz 30, 2016 3:27 pm

Bilim insanları NASA’nın Curiosity adlı keşif robotunu kullanarak şimdiye kadar sadece aşırı sıcaklarda oluştuğuna inandıkları ‘tridymite’ adı verilen maddeye rastladılar.

Resim

Bilim insanları NASA’nın Curiosity adlı keşif robotunu kullanarak şimdiye kadar sadece aşırı sıcaklarda oluştuğuna inandıkları ‘tridymite’ adı verilen maddeye rastladılar. Dünyada da çok az rastlanan bu maddenin, Mars’ın volkanik geçmişi olduğuna işaret ettiği belirtiliyor.

”GÖRMEYİ BEKLEDİĞİMİZ EN SON MADDE”

1980 yılında Helen Dağı patlaması sonrasında oluşan maddeye benzetilen ‘tridymite’a Gale kraterinde rastlandığı ve ancak Mars’ın volkanlarının patlamasıyla yüksek sıcaklıkta oluşabileceği belirtildi.

Ulusal Bilimler Akademisi’nde yayımlanan yeni araştırmayla ilgili açıklamada bulunan NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde jeokimyacı ve araştırmalar editörü Richard Morris, buldukları ‘tridymite’ için “Mars’ta görmeyi beklediğimiz en son madde” ifadesini kullandı.

”GEZEGEN TARİHİ YENİDEN YAZILABİLİR”

Yeni maddenin, Mars’ın nasıl evrimleştiği hakkında bilgi vereceğini kaydeden Morris, “Bir şeyleri yeniden düşünmemiz gerekebilecek. Belki orada bizim bilmediğimiz bazı çok tuhaf şeyler oluyor” dedi.

Uzayda 6 ay kalmak insanı nasıl etkiler?

Bilim insanları yeni keşifi, “Gezegenin tarihinin yeniden yazılmasını gerektirebilecek bir madde” olarak da görüyor.

2012 yılından beri Gale kraterinde gezen ‘Meraklı’ adlı robot, Kasım 2011’de Cape Canaveral Uzay İstasyonu’ndan fırlatılmıştı. Mars’ın iklim ve jeolojisini inceleyen Meraklı, gezegende yaşamı ve su bulunabilirliğini araştırıyor.

aylnn
Mesajlar: 1
Kayıt: Çrş Ağu 02, 2017 10:45 am

Re: Mars’ta Tridymite Maddesi Bulundu

Mesajgönderen aylnn » Çrş Ağu 02, 2017 12:08 pm

Enteresan bir bilgi. Bu uzay hakkında daha çok öğrenmemiz gereken şeyler var. Bakalım daha neler çıkacak :)


“Dünya'dan Haberler” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir