Root hakkinda her şey!

dearhunter
Mesajlar: 288
Kayıt: Pzr Haz 12, 2016 2:30 pm

Root hakkinda her şey!

Mesajgönderen dearhunter » Prş Tem 14, 2016 2:02 am

Resim

Root Nedir ?

Bilgisayarlarımızda genelde Windows işletim sistemi kurarız ve onu kullanırız. Windows'da da hepimiz biliyoruz ki temel iki hesap türü var.Bir tanesi Administrator. Administrator, bilgisayardaki tüm özel ayarları görür ve dosyalara tam erişim sağlar. İstediği kullanıcının istediği dosyayı görmesini ve görmemesini sağlar. Kısaca bilgisayarın patronudur.
Linux işletim sistemlerinde de Administrator'un karşılığı Root hesabı. Rootyetkileri olmayan bir kullanıcı hesabı, cihaz üzerinde belirlenen hiç bir şeyi değiştiremez. Telefonlarımızda da telefon üreticileri Root ayarlarını bizlere kitliyorlar ve telefona tam kontrol sağlamamızı engelliyorlar. Peki Android'de neden Linux'deki terimler kullanılıyor derseniz, Android Linuxtabanlı bir işletim sistemi.

Root Yetkisini Aldığımda Ne Olacak ?

Root yetkisini eline alan kullanıcı, cihaz üzerindeki herşeyi kontrol edebilir. Aşağıya tek tek sıralıyorum.
-Telefonunuza ya da tabletinize, özelleştirilmiş ROM kurabilirsiniz.
-Telefonunuzun titreşim ayarları, ekran ayarları, işlemci hızı, gizli dosyaları, ses şiddeti ayarı, flaş ışığı yükseltmesi, kamera yazılımları gibi her türlü noktasını özelleştirebilirsiniz. İşte Linux'un sınırsız dünyası bu.
-Cihazınızı Root ettiğinizde, Market'teki Root'lu programları kullanabilirsiniz. Ekran görüntüsü almak ve ekranın videosunu çekmek gibi yüzlerce Root'lu programı kullanabilirsiniz.
-Düşük hafızalı bir telefonunuz var. O telefondaki hafıza kartını, A2SD EXTyaparak, programların oraya yüklenmesini sağlayabilirsiniz. Hatta başka scriptler ile beraber telefonun dahili hafızası ile ext bölümün hafızasını birleştirebilirsiniz.
Her telefon üreticisinin ve modelin rootlaması ayrıdır. Bizde bu haftaki yazımızda HTC'ye yer verdik. Önümüzdeki hafta da Samsung akıllı telefonların nasıl root yapıldığını aktaracağız.
HTC Akıllı Telefonlarında Root İşlemi :
Özel yazılım konusunda belki de en özgür telefon firmalarından biri HTC. Özellikle XDA'nın geliştirdiği özel ROM'lar ile HTC Desire, Android 2.3.5 ve3.2.6 sürümüne sahip ROM'ları kullanabiliyor. Ayrıca yazılımsal olarak Beats Audio ses profiline bile sahip olabiliyor. Kısaca sonsuz bir dünyadan bahsediyoruz. Kendiniz bir ROM'u özelleştirebilir hatta açılış animasyonuna kendi kafanıza göre birşeyler yükleyebilirsiniz. Evet bu bölümde HTCcihazların nasıl rootlanacağını anlatıyoruz.
HTC, akıllı telefonlarına S-On yani Security On adında bir koruma bulunduruyor. Bu koruma sayesinde Root işlemi biraz güçleşiyor. HTC'ninBootLoader politikasındaki değişiklik sebebiyle tüm cihazlar bu değişiklikten yayarlanamıyor. Aşağıda yazdığım modeller S-OFF işlemi yapılmadan root olamıyor.
-HTC Desire
-HTC Wildfire
-HTC Aria
-HTC Incredible S
-HTC Droid Icredible 2
-HTC Desire S
-HTC View
-HTC Flyer Tab
-HTC Sensation
-HTC Evo 3D
Yukarıdaki modellerden birine sahipseniz, S-OFF işlemi yapıp, Rootetmeniz gerekiyor. Şimdi gelelim nasıl yapıldığına.

HTC'de S-Off nasıl yapılır ?

Alpharev takımının geliştirdiği Revolutionary S-OFF aracı geliştirdi. Bu program ile çok rahat bir şekilde cihazı root edebiliyorsunuz.
S-OFF ve Root işlemi sonrasında telefonun garantisi gidebilir. Orjinal yazılımı yedekleyin ve garantilik bir durum olduğunda eski haline çevirin.
Önceki sayfasında listesini verdiğimiz telefonlar için Revolutionary adlı yazılım, Aşağıda sürüm numaraları ile beraber telefonları yazacağım. Bu kodlara sahip telefonlarda kullanılabilir.
-HTC Desire 0.93.0001
-HTC Wildfire 1.01.0001
-HTC Aria 1.02.0000
-HTC Incredible S 1.09.0000 ve 1.13.0000
-HTC Droid Icredible 2 0.97.0000
-HTC Desire S 0.98.0000 ve 0.98.0002
-HTC View 1.09.0000 ve 0.13.0000
-HTC Flyer Tab 1.10.0000
-HTC Sensation 1.17.0006-0008-0011 ve .00012
-HTC Evo 3D 1.30.000 ve 1.40.0000
Yukarıda verdiğim numaralar, telefonların HBoot versiyonları. Her HTCtelefonu, Ses kısma ve güç tuşlarına telefonu açarken aynı anda basarsanız,HBoot ekranı açılacaktır. En üst alanın bir altındaki kod oluyor bunlar.
Gelelim ikinci adıma. Şimdi telefonunuz, Bilgisayara tanıtılması gerek. HBoot ekranında iken telefonu USB'den bilgisayara bağlıyorsunuz. Android diye direk yeni donanım bulundu ibaresini görmeniz lazım.
S-OFF işlemi tüm telefonlar için aynıdır ! Bir sonraki sayfada işlem adımlarını aktaracağız.
HTC S-OFF yapılış adımları :
Başlıcana iki tane S-OFF yapılış yöntemi bulunuyor. Size kolay geleni yapın. 1. ve 2. yöntem diye ayırdım. Sonra eksik yazılmış, yapamadım demeyin. İllaki iki yöntemden birini yapabilirsiniz. Hala yapamayan varsa aşağıya soru yazabilir ben de cevaplarım.

1.Yöntem

-Alpharev'in sitesinden Download Windows a tıklayın. Revolutionary aracı indirin. Siteyi kapamayın. Yukarıdaki penceredeki gerekli bilgileri boşluklara yazıp, Serial Key'ini almak için devam edin.
-İndirdiğiniz aracın zip dosyasını bir klasöre çıkartın. Zip'teki tüm dosyalar aynı klasörde olmalı.
-Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme menüsüne girip USB Debugging işretleyin.(HTC sync yüklü ise kaldırın)
-Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayara takın, sadece sarj modunda takın.
-S-OFF aracını indirip çıkardığınız klasöre gidip revolutionary.exe dosyasını çalıştırın.Windows Vista ya da 7 kullanıyorsanız sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
-Ekranda bir komut penceresi açılacaktır.En son komut satırında cihazınızın Serial Key'ini göreceksiniz.Bu Key'i 2. adımda açık bıraktığımız aracın web sitesindeki pencerenin son seçeneğine yazıp Generate Key butonuna tıklayın.
-Bu pencerenin üstünde çıkan yeşil penceredeki sayı ve rakamalardan oluşan kodu kopyalayıp Komut istemine yapıştırın.(olmuyorsa yazın) Daha sonra Enter tuşuna basıp bekleyin cihazınız S-OFF olacaktır.
-Yükleme sırasında size ClockworkMOD Recovery'sinin yüklenmesini isteyip istemediğiniz soracak Yes (Evet) için Y ya da No (Hayır) için N yazıp Enter'a basmanız söylenir. Y yazıp Enter'a basarak devam edin.
-Yükleme sırasında cihazınız açılıp kapanabilir. Kesinlikle USB kablosunu çıkarmayınız. İşlemler 5-10 dakika sürebilir.Panikleyip yanlış birşey yapmayın.
-İşlemler bittiğinde cihazınız kendi kendine açılacaktır. İlk açılış normalden uzun sürecektir. Bootloader modunda açılırsa Güç butonuna basılı tutarak kapatıp kendiniz açın.
Artık HTC telefonunuz S-OFF oldu. Bu yöntem sizlere zor geldi ise ikinci bir yolu olan pratik yolu da anlatacağım. Sonra eksik anlattınız demeyin.
-Alpharev'in sitesinden "AlphaRev 1.8 HBOOT reflash utility" üzerine tıklayıp s:off için gerekli olan image dosyasını indiriyoruz.
-Eğer CD'miz var ise bu indirdiğimiz .img dosyasını herhangi bir CD yazma programı ile CD'ye yazıyoruz.
-Eğer CD yok USB belleğimiz var ise http://www.pendrivelinux.com/universal-u...-as-1-2-3/ bu siteden programı indiriyoruz.
-Usb belleğimizi temizliyoruz.
-İndirdiğimiz programdan "Try Unlisted İSO(New Syslinux)" seçeneğini seçiyoruz.
-Daha sonra "Browse" seçeneğine tıklayıp indirdiğimiz alpharev img dosyasını seçiyoruz.
-Son olarak usb sürücümüz hangi bilgisayarımızda hangi harfli dizinde ise alttan o harfi seçip "create" butonunu tıklayıp işlemin bitmesini bekliyoruz.
-Bilgisayarı kapatın ve Bios'dan CD ya da USB'den boot olacak şekilde açın.
-Bilgisayarımıza oluşturduğumuz CD ya da USB diski okuyacak ve Windows'a girmeden istediğimiz yazılıma geçecek.
-Telefonumuzda ayarlar/uygulamar/geliştirme/usb hata ayıklama ve uyanık kal kısımlarını tikliyoruz.
-Bilgisayarda "waiting your device" yazısını görünce telefonumuzu usb ile bilgisayara bağlıyoruz.
-Bundan sonraki işlemleri bilgisayar kendisi halledecek program sizden müdahele etmenizi istemediği sürece telafona elinizi sürmeyin. Bu noktada oluşacak hata cihazı bloke edebilir.
-İşlemler sırasında Telefonunuz bir kaç kez kapanıp açılacak lütfen panik yaparak telefonunuz ile oynamayın.
-Program ekranında "Hboot flasher succesfully" yazısı görene kadar müdaheleden kaçının bu ibare karşınıza çıkınca telefonunuzu usbden çekebilirsiniz.
-Telefonunuzu ses kısma ve açma kapama tuşuna basarak açıp, Hboot ekranına girdiğinizde en üstte S-OFF ibaresini gördüğünüz an işlem gerçekleşmiş oluyor.
İki farklı S-OFF işlemini sizlere anlattım. Artık telefonlarınız S-OFF oldu. Artık Root işlemine geçebiiriz.

Alpharev'in sitesinden Download Windows a tıklayın. Revolutionary aracı indirin. Siteyi kapamayın. Yukarıdaki penceredeki gerekli bilgileri boşluklara yazıp, Serial Key'ini almak için devam edin.
İndirdiğiniz aracın zip dosyasını bir klasöre çıkartın. Zip'teki tüm dosyalar aynı klasörde olmalı.
Ayarlar/Uygulamalar/Geliştirme menüsüne girip USB Debugging işretleyin.(HTC sync yüklü ise kaldırın)
Cihazınızı USB kablosuyla bilgisayara takın, sadece sarj modunda takın.
S-OFF aracını indirip çıkardığınız klasöre gidip revolutionary.exe dosyasını çalıştırın.Windows Vista ya da 7 kullanıyorsanız sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.
Ekranda bir komut penceresi açılacaktır.En son komut satırında cihazınızın Serial Key'ini göreceksiniz.Bu Key'i 2. adımda açık bıraktığımız aracın web sitesindeki pencerenin son seçeneğine yazıp Generate Key butonuna tıklayın.
Bu pencerenin üstünde çıkan yeşil penceredeki sayı ve rakamalardan oluşan kodu kopyalayıp Komut istemine yapıştırın.(olmuyorsa yazın) Daha sonra Enter tuşuna basıp bekleyin cihazınız S-OFF olacaktır.
Yükleme sırasında size ClockworkMOD Recovery'sinin yüklenmesini isteyip istemediğiniz soracak Yes (Evet) için Y ya da No (Hayır) için N yazıp Enter'a basmanız söylenir. Y yazıp Enter'a basarak devam edin.
Yükleme sırasında cihazınız açılıp kapanabilir. Kesinlikle USB kablosunu çıkarmayınız. İşlemler 5-10 dakika sürebilir.Panikleyip yanlış birşey yapmayın.
İşlemler bittiğinde cihazınız kendi kendine açılacaktır. İlk açılış normalden uzun sürecektir. Bootloader modunda açılırsa Güç butonuna basılı tutarak kapatıp kendiniz açın.


Artık HTC telefonunuzS-OFF oldu. Bu yöntem sizlere zor geldi ise ikinci bir yolu olan pratik yolu da anlatacağım. O da bir sonraki sayfamızda.

2.Yöntem

Alpharev'in sitesinden "AlphaRev 1.8 HBOOT reflash utility" üzerine tıklayıp s:off için gerekli olan image dosyasını indiriyoruz.
Eğer CD'miz var ise bu indirdiğimiz .img dosyasını herhangi bir CD yazma programı ile CD'ye yazıyoruz.
Eğer CD yok USB belleğimiz var iseburadaki siteden programı indiriyoruz.
Usb belleğimizi temizliyoruz.
İndirdiğimiz programdan "Try Unlisted İSO(New Syslinux)" seçeneğini seçiyoruz.
Daha sonra "Browse" seçeneğine tıklayıp indirdiğimiz alpharev img dosyasını seçiyoruz.
Son olarak usb sürücümüz hangi bilgisayarımızda hangi harfli dizinde ise alttan o harfi seçip "create" butonunu tıklayıp işlemin bitmesini bekliyoruz.
Bilgisayarı kapatın ve Bios'dan CD ya da USB'den boot olacak şekilde açın.
Bilgisayarımıza oluşturduğumuz CD ya da USB diski okuyacak ve Windows'a girmeden istediğimiz yazılıma geçecek.
Telefonumuzda ayarlar/uygulamar/geliştirme/usb hata ayıklama ve uyanık kal kısımlarını tikliyoruz.
Bilgisayarda "waiting your device" yazısını görünce telefonumuzu usb ile bilgisayara bağlıyoruz.
Bundan sonraki işlemleri bilgisayar kendisi halledecek program sizden müdahele etmenizi istemediği sürece telafona elinizi sürmeyin. Bu noktada oluşacak hata cihazı bloke edebilir.
İşlemler sırasında Telefonunuz bir kaç kez kapanıp açılacak lütfen panik yaparak telefonunuz ile oynamayın.
Program ekranında "Hboot flasher succesfully" yazısı görene kadar müdaheleden kaçının bu ibare karşınıza çıkınca telefonunuzu usbden çekebilirsiniz.
Telefonunuzu ses kısma ve açma kapama tuşuna basarak açıp, Hboot ekranına girdiğinizde en üstte S-OFF ibaresini gördüğünüz an işlem gerçekleşmiş oluyor.

İki farklı S-OFF işlemini sizlere anlattım. Artık telefonlarınız S-OFF oldu. Artık Root işlemine geçebiiriz.
Adım Adım HTC, Root etme işlemi :
Özellikle baştan belirtelim. Her telefonun Root'lu zip dosyaları farklıdır. Mesela HTC Incredible S kullanıyorsunuz.Sensation rootdosyasını işlemlerde kullanırsanız, telefonunuz bir daha açılmayabilir. Özellikle telefonunuza uygun Rootlama dosyası bulun. Bir sürü HTCcihaz var buraya hepsinin linkini koyamayız. Ayrıca yasal bir işlem olmadığı için koyamayız.


Telefonunuzun modeline göre cihazınızı rootlayacak dosyayı indirin.
Cihazınızı USB ile bilgisayara bağlayın. Üstteki uyarılar barına gelen USB Storage (USB Depolama) uyarısını seçip aktif hale getirerek cihazınızı bilgisayara depolama birimi olarak tanıtın.
İndirdiğiniz dosyayı herhangi bir dizine kopyalayın. Cihazınızı USB'den çekip kapatın.
Ses Kısma ve Güç tuşlarına basılı tutarak Bootloader'da başlatın. Ses Butonlarını kullanarak RECOVERY seçeneğine gelip Güç butonuyla seçin.
Cihazınız Recovery modunda başlayana kadar bekleyin. Recovery moduna girdikten sonra, menüden install zip from sdcard seçeneğini seçin.
Gelen menüden choose zip from sdcard seçeneğini seçin. İndirdiğiniz root dosyasını kopyaladığınız dizine gidip seçin. Yüklenene kadar bekleyin.
Recovery ana menüsüne dönün. İlk seçenek olan reboot system now uygulayın.
Telefonunuz açıldığında Menüdeki uygulamalar arasında SuperUser'ı da görüyorsanız cihazınız artık hem S-OFF hem de ROOT'ludur.

https://youtu.be/u-nPZGB5odk

https://youtu.be/SoIhJSR71mQ

=========================
Root kelimesi bilgisayar dilinde “kök dizin” anlamına gelir. Telefonda root kelimesinin anlamı ise telefonun sistem dosyalarının bulunduğu kök dizine ulaşmak ve bu dosyaları değiştirebilme yetkisine sahip olmak demektir. Satın aldığınız android telefonlar, marka model fark etmeksizin genellikle root’suz olarak çalışacak şekilde ayarlanmıştır. Yani, yeni aldığınız bir telefonda sistem dosyalarına ulaşamaz ve köklü değişiklikler yapamazsınız. Bunun sebebi ise, telefon üreticilerinin aldığı bir çeşit güvenlik önlemidir. Çünkü telefon kullanıcısının telefonun kök dizinine ulaşarak sistem dosyalarını silmesi veya bozması önlenmiş olur. Çünkü sistem dosyaları değiştirildiğinde telefon bir daha çalışmayabilir. Peki bazı uygulamalar sadece root’lu telefonda çalışıyor, neden? Çünkü android telefonlarda çalışan uygulamalar da, telefon root’lu olmadığı sürece sistem dosyalarına ulaşamazlar. Bu da bir güvenlik önlemidir. Ancak profesyonel veya teknik android kullanıcıları için sistem dosyaları üzerinde değişiklik yapmaya yarayacak bazı uygulamalar geliştirilir. Bu uygulamaların telefonunuzda çalışması için de telefonunuzun root’lu olması gerekir. Mesela root’lu telefonlarda çalışan bir uygulama, telefonunuzun cpu yani işlemcisinin ayarlarını değiştirerek hızlandırabilir veya sınırlayabilir. Bu uygulamayı kullanmak için teknik anlamda donanımlı olmak gerekir. Root’lu telefonlarda çalışan uygulamalar için bağlantıya tıklayarak sitemizdeki root kelimesi ile ilgili sayfaları görebilirsiniz: root - Andropedi Peki root nasıl yapılır? Root yapmak oldukça karışık ve zor bir konudur. Özellikle root işlemi her marka ve ve model telefona göre farklı yapılır. Root yapmak için ilk olarak telefonun güvenlik kilidi açılır (s-off gibi). Daha sonrasında sistem dosyaları çeşitli bilgisayar programları aracılığı ile telefon bilgisayara bağlı şekilde değiştirilir. Root yapma işlemi sırasında meydana gelebilecek ufak bir hata telefonun bir daha hiç çalışmamasına veya çok zor düzelmesine sebep olabilir. Teknik olarak root işleminin nasıl yapıldığını bu sayfada anlatmayacağız, kaldı ki her marka ve modele göre bu işlem değiştiği için sayfalar dolusu bir kaynak oluşturulması gerekir. Eğer profesyonel bir android kullanıcısı veya bir bilgisayar programcısı değilseniz root işlemi yapmaya çalışmayın. İlla bu işlemi yapmak zorundaysanız profesyonel kişilerden yardım isteyin. Genel olarak root işleminin android telefonlarda ne işe yaradığından bahsettik. Root ile ilgili sorunlarınızı aşağıda yorum bölümünde paylaşabilirsiniz.

“Android” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir