Ultrasn0w ile iPhone Sim Kilidini Kaldırma

dearhunter
Mesajlar: 288
Kayıt: Pzr Haz 12, 2016 2:30 pm

Ultrasn0w ile iPhone Sim Kilidini Kaldırma

Mesajgönderen dearhunter » Prş Tem 14, 2016 1:48 am

iPhone Dev Team ekibinden Sherif Hashim isimli iOS Hacker’ı tarafından geliştirilen, yazılımsal olarak unlock yapabilen bir uygulamadır. Uygulama Cydia uygulaması olduğundan sadece Jailbreak yapılabilen iPhone’larda kullanılabilir. Çünkü Cydia ancak Jailbreak yapılan cihazlara gelen bir uygulama deposudur.
Şimdi dilerseniz Ultrasn0w ile yazılımsal unlock hakkında sorulabilecek tüm sorulara yanıt olabilecek olan açıklamalarımıza geçelim.

Resim

Ultrasn0w Unlock


Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Ultrasn0w ile yazılımsal olarak iPhone’un unlock yapılabilmesi için cihazınızın bazı kriterleri taşıması gereklidir.

Cihazınızın Jailbreak yapılmış olması ve Cydia’nın yüklü olması gereklidir.
Cihazınızın iOS sürümünün Ultrasn0w uygulaması ile uyumlu olması gerekir.
Cihazınızın baseband diye de adlandırılan modem firmware sürümünün Ultrasn0w kullanımına uygun olması gerekir.
Dilerseniz yukarıda saydığımız kriterleri de kısaca ele alalım;

Jailbreak ve Cydia Gerekliliği


iPhone cihazınızın kullanmakta olduğunuz sürüme jailbreak yapılmış olması gerekliliği Ultrasn0w’un bir Cydia uygulaması olmasından kaynaklıdır. Yazımızın başında jailbreak ve cydia için gerekli açıklamalara erişebileceğiniz bağlantıdan ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


iOS Sürümünüzün Uyumu


Ultrasn0w uygulaması iOS geliştiricileri tarafından oluşturulmuş ücretsiz bir uygulama olarak her iOS sürümünde çalışmayabilir. Geliştiriciler bu konuda çalışmalar yaparak uygulamayı sürekli güncel tutmaya çalışırlar ancak bu her zaman garanti edilmez. Bu nedenle yeni bir iOS sürümü yüklemeden Ultrasn0w desteğinin olup olmadığına konularımı takip ederek ulaşabilirsiniz.


Modem Firmware (Baseband) Uyumu


Ultrasn0w uygulamasının görevini yapabilmesi için iPhone’un Modem Firmware (Baseband) sürümünün uygun olması gerekir. Çünkü Ultrasn0w sadece belirli modem firmware’lerinde çalışmaktadır. Peki Modem Firmware (Baseband) tespiti nasıl yapılır dersek;

Resim

Cihazınızın Ayarlar >> Genel >> Hakkında kısmına girdiğinizde cihazın bazı özelliklerinin yazılı olduğu bölümü görebilirsiniz. Burada en altta “Modem Firmware” karşısında cihazın baseband diye de anılan sürümü yazar. İşte bu sürüm aşağıda yazacağımız üzere Ultrasn0w’un unlock yapabileceği sürümler arasında yer alması gerekir.

Ultrasn0w Unlock Yapılan Cihazlar ve Baseband’ler

Resim

Ultrasn0w unlock işlemi sadece iPhone 3G, iPhone 3GS ve iPhone 4 ile uyumludur. Eğer bu cihazlara sahipseniz yine aşağıdaki modem firmware’lerine sahip olmanız da gerekmektedir.

iPhone 4: 01.59.00
iPhone 3G/3GS: 04.26.08, 05.11.07, 05.12.01, 05.13.04 ve 06.15.00

Eğer yukarıdaki model bir cihaza ve belirtilen modem sürümlerine ait sürüme sahip değilseniz cihazınız için Ultrasn0w unlock imkanından yararlanamazsınız. Bunun yerine farklı çözümlere gidilebilir ki onlarda zaman içinde bu kategoriye dahil edilecektir.

Ultrasn0w Unlock Nasıl Yapılır?

Bu yazının hazırlandığı sırada yukarıda belirtilen kriterlerin tümü olmak kuşulu ile iOS 5.1.1 sürümüne kadar hemen hemen tüm iOS sürümleri bu metod ile unlock yapılabilir. İşleme cihazın içinde sim kilitli olduğu şebekeye ait kartın takılı olduğunu varsayarak başlayalım.


Birinci Adım: iPhone cihazınız jailbreak yapılmış ve cydia’nın da yüklü olduğunu varsayıyoruz.


İkinci Adım: Cydia’da arama fonksiyonunu kullanarak Ultrasn0w yazdığınızda yukarıdaki resimde olduğu gibi uygulamaya erişebilir ve yanındaki “Install” butonuna tıklayarak yükleyebilirsiniz.


Üçüncü Adım: Uygulama yüklendikten sonra cihazın tekrar başlatılması gerekecek, bu işlem otomatik olarak kurulum sonunda çıkacak olan buton ile yapılabilir. Ardından kullanmak istediğiniz sim kartı cihazınıza takın.


Kısa bir süre sonra cihazınız açıldığında şebeke arayacak ve şebekeye ulaşacaktır.


Yukarıda anlatılan metod temel Ultrasn0w anlatımıdır, zamanla uygulamadaki değişiklikler konuya yansıtılarak güncellenecektir. Ayrıca tüm Ultrasn0w konularına, gelişmelerine Ultrasn0w Unlock kategorimizden erişebilirsiniz.Not: Cihazınızı JustBoot için DFU moduna alma işlemini daima Redsn0w ve iReb ile yapın. Özellikle her şeyi yapmanıza rağmen şebeke gelmiyorsa sebebi bu olabilir.

“IOS (iPhone OS)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir