iPhone Hakkında Bilmedikleriniz

dearhunter
Mesajlar: 288
Kayıt: Pzr Haz 12, 2016 2:30 pm

iPhone Hakkında Bilmedikleriniz

Mesajgönderen dearhunter » Prş Tem 14, 2016 1:46 am

Dünyada çok kullanılan bir telefon dersek abartmış olmayız sanırım . iPhone özellikleri fazla olan bir akıllı telefon. Çoğu iPhone kullanıcısının telefonu hakkında muhtemelen bilmediği özellikler de illa ki vardır. İşte iPhone'unuzun bilmediğiniz özellikleri.

1. Daha sağlam şifreler oluşturmak için rakam yerine harf kullanabilirsiniz

Ayarlar > Genel (Touch ID ve Parola) >Şifre Kilidi’ne gidiniz
a- 'Basit Parola” öğesini kapatınız
b- 'Qwerty' klavye ile birlikte şifrenizi değiştirmenizi isteyen bir ekran belirecektir. Telefonunuzun kilidini bir sonraki açışınızda, nümerik tuş takımı yerine klavye belirecektir.

2. Mesajlarınızın saatini görebilmeniz mümkün

Mesajlaşmalarımın saatini görememek beni deli ediyor diyorsanız, IOS7‘de mesajlarınızın saatini görmenin son derece kolay bir yolu var: Mesaj kutusuna dokunun ve hafifçe sola doğru çekin.

3. Üstünüzden geçen uçağın hangisi olduğunu öğrenin

Siri’ye 'Üzerimden hangi uçak geçiyor' diye sorun ve sadece 'üzerimdeki uçaklar' deyin. Siri size uçağın uçuş numarası, irtifası ve uçuş açısı gibi bilgilerle birlikte üzerinizde hangi uçağın olduğunu gösterecektir.

4. Yazdığınız metni silmek için iPhone’unuzu sallayın

Yazdığınız metni silmek mi istiyorsunuz? telefonunuzu sallayın karşınıza 'Undo Typing' kutusu çıkacaktır. Düzeltme işlemini yaptıktan sonra telefonunuzu tekrar sallayın bu sefer de 'Redo Typing' ekranını göreceksiniz.

5. Takviminizi daha detaylı haliyle görüntüleyin


Randevularınızı daha detaylı şekilde görmek için takvim açıkken telefonunuzu yatay konuma getirin.

6. Caps Lock özelliğini sürekli açık hale getirmek için shift tuşuna iki kere basın

Bunu yapması son derece basit, arkadaşlarınıza sinirlendiğinizde sesinizi yükseltmek için her defasında shift tuşuna tıklamanıza gerek yok.
Eğer çalışmıyorsa Ayarlar > Genel > Klavye menüsüne gidin ve Caps Lock’un etkin olduğundan emin olun.

7. iPhone’nunuzu su terazisi olarak kullanabilirsiniz, mesela resimlerinizi asmak için..

Pusula ekranına gelin ve pusulayı sola kaydırın. İşte size mükemmel bir su terazisi. Havalı değil mi?

8. Bütün içi satın almaları tek tuşla kapatabilirsiniz

Çocuğu olanlar veya Candy Crush oynarken seviyeyi geçmek için her şeyi göze alabilecekler için son derece faydalı bir uygulama.
Ayarlar > Genel > Kısıtlamalar menüsüne gidin, Kısıtlamaları etkinleştirin ve Uygulama İçi Satın Almaları devre dışı bırakmak için sayfayı aşağı kaydırın.

9. Tek seferde “bir sürü” fotoğraf çekebilirsiniz

Kameranızın shutter tuşuna basılı tutun, çoklu fotoğraf çekme modunu otomatik olarak açarsınız. Telefonunuz hızlı bir şekilde bir sürü fotoğraf çekecek ve telefonunuza kaydedecektir. İstediğiniz profil fotoğrafını çekmek için mükemmel bir yol.

10. İstediğiniz uzunlukta 'tire (-)' işareti girebilirsiniz

Klavyenizde tire tuşuna basılı tutun… işte size istediğiniz uzunlukta tire işareti.

11. Volume (Ses) düğmesiyle fotoğraf çekilebilirsiniz

Selfie fotoğrafınızı çekmek için ana ekran tuşuna dokunmak yerine, volume tuşuna basın. Bu, telefonu dolayısıyla kamerayı daha sabit tutmanızı sağlayacaktır.

12. Veya kulaklıklarınızla Fotoğraf çekmek için kamera açıkken kulaklıklarınızdaki düğmenin ortasına basın. Yine selfie’ler için mükemmel bir özellik.


13. İlave titreşimler ekleyebilirsiniz

Kişiler menünüzde, farklı kişiler için farklı titreşim şekilleri atayabilirsiniz.
Telefonunuzu cebinizde taşıyorsanız bu özellik sizin için kullanışlı olabilir, böylece patronunuzdan gelen postaları, spam postalardan veya arkadaşlarınızdan gelen postalardan ayırt edebilirsiniz.

14. Telefonunuzu uçak moduna alırsanız, iki kat daha hızlı şarj olur

Telefonunuzu hızlıca şarj etmek için mükkemmel bir yol. Türkiye’de çok sık ihtiyaç duyacağınız kesin.

15. Siri’ye e-postalarınızı sesli okutabilirsiniz

Siri'ye 'Read my email' deyin, Siri size itaat edecektir. E-postayı gönderenin adını, mesajın gönderildiği tarihi/saati ve konu satırını duyacaksınız. Ayrıca Siri’ye 'read my latest email' diyebilir veya 'Do I have email from (person)?' diye sorabilirsiniz.

16. KULAKLIKLA FOTOĞRAF ÇEKİN* Telefonunuzla fotoğraf çekmek istediğinde bunun için kulaklığınızdaki ses açma kapama tuşlarını kullanmanız yeterli. Bunun dışında kamera modundayken iPhone'un ses açma kapama butonlarıyla da fotoğraf makinesi kullanır gibi fotoğraf çekebilirsiniz.

* Emoji klavyeyi ayarlanıza ekleyin. Bunun için Ayarlar>Genel> Klayve>Emoji klavye ekle yolunu kullanabilirsiniz.

* "CAPS LOCK" özelliğinden faydalanmak için Shift yani klavyenin sol kısmında yer alan yukarı ok butonuna çift tıklamanız yeterli.

17.MESAJLAR

Resim

* Gönderilen mesajın okunup okunmadığını öğrenmek için iMessage uygulamasını kullanabilirsiniz. Kullanmak için "Okundu Mesajları Gönder" seçeneğini seçmek yeterli.
* İnternette gördüğünüz bir resmi kaydetmek için parmağınızı resmin üzerinde basılı tutun ve fotoğrafı kaydedin.
* Gelen bildirimleri görmek için flaş ışığını kullanabilirsiniz. Örneğin arama geldiğinizde flaşınız yanıp sönebilir. Ayarlar menüsü içinde ilgili ayarı bulabilirsiniz.
* Mesajlaşmalarınızın saatini anbean takip etmek mümkün. Bunun için mesajların üzerine parmağını dokundurarak sola doğru kaydırın. Zaman dilimlerini sağ bölümde göreceksiniz.

18. UÇAK MODUNDA DAHA HIZLI ŞARJ

* %100 etkili olduğunu söylemek mümkün olmasa da, uzmanlar uçak modunda olan iPhone'ların daha hızlı şarj olduğu konusunda hem fikir.

19. ŞİFRE OLUŞTURMA

* Şifre oluşturmak için rakam kullanmak zorunda değilsiniz. Ayarlar'dan Genel menüsüne gelerek ister parmak izi koruma özelliğini kullanın (sadece iPhone 5S'lerde) ya da Basit Parola içinde rakam yerine harflerle şifrenizi oluşturun.

20. UYGULAMA İÇİN SATIN ALMAYI KAPATMA

* Ayarlar>Genel>Kısıtlamalar yolunu takip ederek uygulama içi satın almaları kapatabilirsiniz. Özellikle telefonlarını çocuklarıyla paylaşan ebeveynler için unutulmaması gereken bir özellik...

21. İPHONE'DA İSTENMEYEN ARAMALARA ÇÖZÜM

* iOS 7 ile birlikte iPhone'ların en büyük eksikliklerinden biri de tarih oldu. Artık istemediğiniz kişilerin telefonlarını kara listeye atabiliyor, bu kişilerden arama almıyorsunuz. Bunun için Ayarlar>Telefon>Engellenenler kısmına girmeniz yeterli.

22. İSTENMEYEN UYGULAMALAR VERİ ÇEKEMİYOR

* iOS 7'den önceki sürümler, uygulama bazında veri kısıtlaması olmadığı için sık sık eleştiriliyordu. Yeni işletim sistemiyle beraber istenmeyen uygulamaların veri çekmesi engellenebiliyor. Örneğin sadece 'Foursquare' uygulamasının veri kullanması kısıtlanabiliyor.

23. Wİ-Fİ VE BLUE TOOTH'A ERİŞİM DAHA KOLAY

* iOS 7'den önce Wi-Fi veya Bluetooth açmak için birkaç sayfa gezerek ayarlar uygulamasına girmek gerekiyordu. Ancak yeni işletim sistemiyle söz konusu işlemi aşağıda yukarıya doğru bir dokunma hamlesi yetiyor. Açılan menüde Wi-Fi, uçak modu ve Bluetooth'un yanı sıra kamera, fener ve hesap makinesi gibi özelliklere ulaşılabiliyor.

24. AÇIK UYGULAMALARI AYNI ANDA KAPATIN

* Daha önceki sürümlerde uygulamalar tek tek kapatılarak gereksiz zaman harcanmasını sağlıyordu. iOS 7 ile açık olan tüm uygulamaları kapatmak oldukça kolaylaştı. Açık olan uygulamaları üç parmakla yukarı doğru ittirmek tüm uygulamaların kapatılmasını sağlıyor.

“IOS (iPhone OS)” sayfasına dön

Kimler çevrimiçi

Bu forumu görüntüleyen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir